08.12.2015Kunčice SkitechRADY A TIPY zima 
Vrcholky hor se už pomalu schovávají pod sněhovou peřinu a vy s nadšením čekáte, až budete moct poprvé v této sezóně vyrazit na sjezdovku nebo vyběhnout na upravenou stopu. Když ale po několika měsících vyndáte lyže, na které se doposud jen prášilo, čeká vás nemilé překvapení. Hrany jsou zbroušené, vázání neplní funkci tak, jak by mělo, skluznice je zašedlá. Takové lyže vám požitek z jízdy určitě nepřinesou. Naopak se s nimi jen natrápíte.

Ještě před začátkem sezóny proto svoje lyže zaneste do servisu, kde je zkoukne profesionál.

Zapomněli jste na servis lyží? Problémy odhalíte na sjezdovce

Ideálně byste lyže měli nechat zkontrolovat před sezónou i po sezóně. Odborník skluznici uzavře voskem tak, aby při skladování nevysychala. Před sezónou si vosk necháte stáhnout, skluznici rozleštit a můžete vyrazit. Pokud servis každou sezónu odkládáte, lyže vám dají jasně najevo, kdy potřebují zkontrolovat.

Dalším velmi častým problémem je, že se na lyže lepí sníh a ty moc nejedou. Na vině je většinou špatné voskování a celkové zanedbání péče o lyže.

Servis může zbavit skluznici také škrábanců a rýh, které vás na sjezdovce zpomalují. Jakmile na skluznici zpozorujete drobné chloupky, znamená to, že je příliš vysušená. Zanedbali jste voskování. Každý přece ví, že kdo maže, ten jede.

Pokud jste v průběhu roku přibrali na váze, nebo naopak zhubli, potřebujete také seřídit vázání. Seřízení vázání má své důvody také z hlediska bezpečnosti.

TIP: Co s lyžemi po skončení sezóny? Odneste je do servisu, kde se postarají, aby skluznice nevysychala. Velmi důležité je také skladování lyží. Vyberte nejlépe chladnou suchou místnost (ve vlhku by mohly hrany lyží zreznout). Špičky a paty lyží spojte pomocí pásků. Na lyže nikdy nic nepokládejte, jinak se prohnou.